29.04.2020 Artykuły

Anna Cymer pisze o Miasteczku Siewierz Jeziorna dla portalu Culture.pl

Innowacyjne projekty urbanistyczne, które mogą stać się wzorem dla budownictwa przyszłości, realizowane są w Polsce z dala od centrów wielkich miast. Prowincja daje przykład – przekonuje Anna Cymer w tekście opublikowanym na portalu “Culture.pl”. Jej główny przykład to nasze Miasteczko.

Cały artykuł znajduje się TUTAJ.

Autorka docenia nasz sposób myślenia o mieście i zwraca uwagę, że powstaje tu “osiedle zrównoważone – a więc przyjazne, oferujące wygodę i bezpieczeństwo oraz przestrzeń sprzyjającą nawiązywaniu społecznych relacji, budowaniu lokalnej społeczności.”

Z jednym się tylko nie możemy zgodzić. Miasteczko Siewierz nie powstaje na prowincji. Dzieli nas tylko 20 minut jazdy do centrum Katowic. Nasze bezpośrednie sąsiedztwo to zaś miasto Siewierz i malowniczy Zalew Przeczycko-Siewierskim. Dzięki temu mamy blisko do szkół, ośrodków zdrowia, centrów handlowych i innych usług. W tym również lotniska, na które można spokojnie dojechać w 15 minut. 

Być może błąd autorki wynika z tego, że tu życie rzeczywiście odrobinę zwalnia i ma w sobie pewien urok. Jest tu kameralnie i spokojnie. Wystarczy jednak wsiąść na rower lub udać się na krótki spacer, aby przekonać się, że w istocie znajdujemy się w centrum życia lokalnej społeczności.