22.12.2020 Artykuły

Miasto zrównoważone: 5 powodów, dla których warto w nim zamieszkać

W Polsce powstaje mnóstwo inwestycji mieszkaniowych, które są promowane jako unikalne czy też wyjątkowe. Miasteczko Siewierz Jeziorna to pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie dzielnic zaprojektowanych i od samego początku budowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zainteresowanie naszą inwestycją jest ogromne, co tylko potwierdza, że Polacy przy wyborze swojego miejsca do życia kierują się czymś więcej niż tylko architekturą czy lokalizacją. Nasze miasto zrównoważone jest spełnieniem wizji o przestrzeni urbanistycznej, która koresponduje z otaczającą przyrodą i przyczynia się do zahamowania negatywnych zmian klimatycznych. Dlaczego warto tutaj zamieszkać? Zebraliśmy 5 bardzo dobrych powodów.

Przyjazne i samowystarczalne miejsce do życia

Jednym z fundamentów idei miasta zrównoważonego jest to, aby jego mieszkańcy mieli zapewniony dostęp do wielu wygód, rozrywek, form aktywności fizycznej, a także punktów niezbędnych do życia (sklepy, punkty usługowe) w jednym miejscu. Dzięki temu oszczędzają mnóstwo czasu na dojazdach, nie zużywają paliw, mogą poświęcić więcej energii bliskim oraz samorozwojowi.

Ta koncepcja ziści się po zakończeniu realizacji Miasteczka Siewierz Jeziorna, które zajmie powierzchnię około 120 hektarów, tworząc przyjazną i komfortową przestrzeń do życia dla ponad 10 000 osób.

Ciekawostka

Powierzchnia Miasteczka Siewierz Jeziorna będzie porównywalna do rozmiarów krakowskiego Rynku.

Miasto w idealnej symbiozie z otaczającą je przyrodą

Szukając miejsca do zrealizowania projektu Miasteczka Siewierz Jeziorna bardzo zależało nam na tym, aby nie znajdowało się ono „w pobliżu”, „obok” czy „nieopodal” terenów zielonych. Warunkiem koniecznym było osiągnięcie równowagi z otaczającą miasto przyrodą. Dlatego wybraliśmy bezpośrednie okolice malowniczego Zalewu Przeczycko-Siewierskiego.  Mieszkańcy mogą stąd szybko dostać się do Katowic (zaledwie 20 minut drogi do centrum metropolii), lotniska w Pyrzowicach czy innych części aglomeracji śląskiej.

Na terenie Miasteczka Siewierz Jeziorna znajduje się przystań nad jeziorem z piaszczystą plażą, ścieżki biegowe, duży plac zabaw, boisko do piłki nożnej, psi park oraz naturalne łąki. Wierzymy, że człowiek do osiągnięcia satysfakcji życiowej potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu oraz bardzo bliskiego kontaktu z naturą. Pierwsze w Polsce miasto zrównoważone to zapewnia.

Wysoki komfort życia

Nasze Miasteczko zostało zaprojektowane zgodnie z najlepszymi standardami urbanistycznymi. Mieszkańcy mają do dyspozycji mnóstwo przestrzeni, szerokie ulice i chodniki, a przede wszystkim kameralne budynki mieszkalne. Poczucie bezpieczeństwa i sąsiedzkiej wspólnoty mają kluczowy wpływ na jakość życia i są spełnieniem marzeń o zamieszkaniu w niewielkiej, zżytej ze sobą wspólnocie.

Miasteczko Siewierz Jeziorna jest zasilane w wodę pitną z własnego ujęcia (pokłady dolomitowe), która ma jakość wody źródlanej. Stały monitoring jakości powietrza oraz zakaz spalania węgla w kotłach gwarantują, że nasi mieszkańcy mogą bez obaw brać głębokie oddechy podczas spacerów czy uprawiania sportu.

Ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązania

Wszystkie domy jednorodzinne są wyposażane w systemy do gromadzenia wody deszczowej (magazynowanej w beczkach lub zbiornikach podziemnych), którą następnie można wykorzystać do podlewania ogródków. Z kolei wspólne tereny zielone nawadniamy deszczówką zbieraną z dachów kamienic.

Udowadniamy również, że ekologiczne rozwiązania mogą być przyjazne budżetom naszych mieszkańców. Każdy budynek na terenie miasta zrównoważonego powstaje z wykorzystaniem energooszczędnych materiałów i jest zasilany ciepłem czerpanym z indywidualnych pomp ciepła lub centralnej ciepłowni (oczywiście także ekologicznej).

Szczegółowo przemyślana koncepcja

Sama idea miasta zrównoważonego wydaje się być bardzo odważna. Nie brakuje też osób, które z góry uznają ją za niemożliwą do zrealizowania. Pierwsi mieszkańcy Miasteczka Siewierz Jeziorna mają na ten temat zupełnie inne zdanie i potwierdzają, że zaproponowana przez nas koncepcja jak najbardziej się sprawdza.

Nad ideą miasta zrównoważonego przez ponad pięć lat pracowali najwybitniejsi architekci – w tym pracownia DPZ Europe, która jako jedna z pierwszych opracowała koncepcję Nowego Urbanizmu. W projekt zaangażowali się też David Pace (autor amerykańskich miasteczek zrównoważonych Baldwin Park i Celebration) oraz Maciej Mycielski, lider zrównoważonego planowania urbanistycznego w Polsce. Dlatego możemy zadeklarować, że zadbaliśmy o najmniejsze szczegóły, które mają wpływ zarówno na komfort życia naszych mieszkańców, jak i równowagę w przyrodzie.

Ze szczegółowymi planami Miasteczka Siewierz Jeziorna oraz ofertami cenowymi można zapoznać się w naszym biurze sprzedaży – czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w sobotę i w niedzielę po wcześniejszym umówieniu się. Już teraz zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.