22.12.2020 Artykuły

Niezwykłe domy nad jeziorem – w województwie śląskim: zamieszkaj w Miasteczku Siewierz Jeziorna!

Zamieszkać w otoczeniu przyrody – jeszcze do niedawna na spełnienie tego marzenia mogli sobie pozwolić nieliczni, którzy decydowali się wybudować własny dom pod miastem. Trendy urbanistyczne diametralnie się jednak zmieniły, czego najlepszym przykładem jest Miasteczko Siewierz Jeziorna. To pierwsze w Polsce i wciąż jedno z nielicznych na świecie miast zrównoważonych, które zapewnia swoim mieszkańcom dostęp do rozrywek, miejsc rekreacji, sklepów i punktów usługowych w jednym miejscu, a przy tym gwarantuje niskie koszty utrzymania i ma minimalny wpływ na środowisko. W odległości zaledwie 20 minut od centrum Katowic powstają unikalne na polską skalę domy nad jeziorem, które budzą ogromne zainteresowanie tak inwestorów indywidualnych, jak i ekspertów z zakresu urbanistyki. 

Miasto zrównoważone nie jest utopią

Choć Miasteczko Siewierz Jeziorna jest pierwszym miastem zrównoważonym w Polsce, to podobna idea z powodzeniem jest już realizowana w wielu innych krajach. Można tutaj przywołać chociażby słynne amerykańskie miasteczka Baldwin Park oraz Celebration zaprojektowane przez Davida Pace’a.

Ciekawostka

Projektując Miasteczko Siewierz Jeziorna współpracowaliśmy z Davidem Pace’em, który udzielił nam wielu cennych wskazówek.

Przykłady miast zrównoważonych możemy znaleźć także znacznie bliżej Polski:

  • Hammarby Sjostad – dzielnica Sztokholmu;
  • Kirchsteigfeld – dzielnica Poczdamu w Niemczech;
  • Vauban – miasteczko nieopodal Freiburga w Niemczech, przez media określane mianem „miasta bez samochodów”;
  • Poundbury – miasto w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii, którego powstanie zainicjował sam książę Karol;

Takich przyjaznych człowiekowi i przyrodzie miasteczek przybywa w szybkim tempie. Stanowią one odpowiedź na wyzwania, przed jakimi stoi nasz świat – jednym z kluczowych jest zahamowanie negatywnych zmian klimatycznych, które po części są spowodowane agresywną ekspansją człowieka, niszczeniem terenów zielonych, stosowaniem nieekologicznych systemów grzewczych czy sztucznym generowaniem bardzo dużego ruchu pojazdów spalinowych, poprzez zmuszanie ludzi do codziennego pokonywania wielu kilometrów w drodze z domu do pracy, sklepu etc.

Koncepcja Nowego Urbanizmu, zgodnie z którą powstało pierwsze w Polsce miasto zrównoważone, zrywa z takim myśleniem, przywraca przestrzeń miejską jej mieszkańcom, umożliwia im samorealizowanie się, spędzanie większej ilości czasu z bliskimi oraz nieskrępowany kontakt z naturą. To jedne z najważniejszych powodów, dla których obserwujemy ogromne zainteresowanie domami nad jeziorem w województwie śląskim, w Miasteczku Siewierz Jeziorna.

Miasto, które na pierwszym miejscu stawia człowieka

Osoby szukające domu nad jeziorem na Śląsku zawsze motywują to chęcią zamieszkania w spokojnym, przyjaznym miejscu, blisko przyrody, a z dala od wielkomiejskiego zgiełku, korków, zanieczyszczonego powietrza. Kto jednak powiedział, że w tym celu trzeba się wyprowadzić… z miasta?

Miasteczko Siewierz Jeziorna spełnia wszystkie te oczekiwania, jednocześnie zapewniając dostęp do typowo miejskich wygód. Jednym z fundamentów idei zrównoważonego miasta jest to, aby było ono samowystarczalne. Dlatego na terenie naszego Miasteczka już działają tak potrzebne punkty, jak:

  • żłobek i przedszkole,
  • sklep spożywczy,
  • salon kosmetyczny,
  • bistro,
  • klub piłkarski.

Wraz z rozwojem Miasteczka będą tu powstawać kolejne biznesy, dzięki czemu mieszkańcy nie będą mieć potrzeby ciągłego dojeżdżania choćby do Siewierza, czy też Katowic. Zaoszczędzą czas, pieniądze na paliwo, a dodatkowo przyczynią się do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na stan środowiska.

Miasteczko Siewierz Jeziorna oferuje różnego rodzaju domy nad jeziorem w województwie śląskim – zarówno budynki jednorodzinne, jak i kameralne kamienice. Mieszkańcy mają bezpośredni dostęp do przystani nad jeziorem z piaszczystą plażą. Mogą również korzystać z dużego placu zabaw, boiska do piłki nożnej, ścieżek biegowych, psiego parku czy rozległych naturalnych łąk.

Wygodne, zdrowe i ekologiczne rozwiązania

Miasteczko Siewierz Jeziorna jest miastem zrównoważonym nie tylko dlatego, że będzie samowystarczalne, ale również z uwagi na jego minimalny wpływ na środowisko naturalne. Względy ekologiczne są jednym z kluczowych aspektów zrównoważonego planowania urbanistycznego – szczególnie w dobie postępujących zmian klimatycznych, których efektem są np. coraz bardziej dokuczliwe susze.

Dlatego na terenie miasteczka budujemy system gromadzenia wody deszczowej do podlewania terenów wspólnych oraz indywidualnych. Wodę pitną czerpiemy z głębokich pokładów dolomitowych (spełnia ona normy wody źródlanej), nie dopuszczamy możliwości palenia w piecach węglem, stale monitorujemy jakość powietrza, a wybierając system grzewczy stawiamy na ekologiczne pompy ciepła lub centralne ciepłownie.

Miasteczko Siewierz Jeziorna docelowo zajmie powierzchnię około 120 hektarów i będzie domem dla ponad 10 000 mieszkańców. Chcesz do nich dołączyć? Ze szczegółami na temat oferty  zapoznasz się w biurze sprzedaży, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w sobotę i w niedzielę po wcześniejszym umówieniu się. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego.